Od 19 września 2019 roku, niewielkie uzdrowisko Lądek Zdrój  zamieniło  się w stolicę ludzi gór. XXIV Festiwal Górski jest największym  tego typu wydarzeniem w Europie. Przez cztery kolejne dni od czwartku do niedzieli w Lądku doszło do niebywałej  integracji środowiska górskiego z całego świata. Festiwal im. Andrzeja Zawady był meetingiem  najwybitniejszych postaci alpinistyki z całego świata m.in. Conrad Anker, Aleš Česen, Catherine Destivelle, Dmitry Golovczenko, Paul Guschlbauer, Leo Houlding, Chris Jewell, John Roskelley, Alex Txikon i Cedar Wright oraz czołówką polskiego himalaizmu na czele z  Krzysztofem Wielickim, Adamem Bieleckim, Denisem Urubko, Dariuszem Załuskim, Leszkiem Cichym i Anną Czerwińską.

Polski Związek Narciarski powstał 26 grudnia 1919 roku w trakcie zebrania założycielskiego w Zakopanem.

XXII Konferencja PZN i Akademii Trenerskiej odbyła się  w dniach od 18-21 września w Krakowie. Miała nieco inny, bardziej uroczysty charakter od tych szkoleń przeprowadzanych poprzednimi laty w COS w Szczyrku, bowiem odbywała się w czasie i w trakcie obchodów 100-lecia PZN. Dla mnie udział w tegorocznej Konferencji był też malym jubileuszem, ponieważ już po raz dziesiąty byłem uczestnikiem szkoleń i warsztatow trenerskich organizowanych przez PZN,  jako jedyny przedstawiciel z Opolszczyzny.

Luka Mezgec wygrywa 5 etap TdP w Bielsku. To już jego drugie, etapowe zwycięstwo podczas tegorocznego 76 Tour de Pologne UCI World Tour. Słoweniec reprezentujący team Mitchelton-Scott był również najszybszy na mecie 2 etapu w Katowicach. Po pięciu etapach zajmuje wysokie 3 miejsce w klasyfikacji generalnej wyścigu.

Odszedł wielki talent

Bjorg LAMBRECHT urodził się 2 kwietnia 1997 roku w Gandawie w Belgii. W Insbruku w 2018 roku zdobył srebrny medal Mistrzostw Świata Orlików w wyścigu ze startu wspólnego. Dwa lata wcześniej był srebrnym medalistą mistrzostw Europy. Karierę sportową rozpoczął w roku 2015 od zdobycia tytułu mistrza Belgii. W kategorii juniora i orlika wygrywał wiele wyścigów. Później startując w gronie seniorów, elicie światowego kolarstwa wielokrotnie stawał na podium wyścigów etapowych i znanych klasyków. Jeździł w zawodowej grupie kolarskiej LOTTO SOUDAL. W barwach tej grupy wygrywał klasyfikacje młodzieżowe oraz górskie zawodów kolarskich zaliczanych do kategorii World Tour. W roku 2018 wystartował w Hiszpańskiej Vuelcie, zajmując na  trzech etapach miejsca w pierwszej dziesiątce.

Najtragiczniejszym rozdziałem w historii obozu KL Auschwitz była ewakuacja więźniów.  Wszystkich, którzy jeszcze mogli chodzić formowano pośpiesznie w piesze kolumny i prowadzono na zachód do obozu Gross-Rosen lub w inne miejsca Trzeciej Rzeszy.