Dziewięć biegów, rekordowa frekwencja….

Bieg Piastów – Festiwal Narciarstwa Biegowego 2019 zgromadził na starcie rekordową liczbę uczestników. Metę siedmiu „festiwalowych” biegów minęło 5 tysięcy 486 biegaczy. Niezliczone relacje medialne, publikacje i statystyki podają właśnie tę liczbę - 5486 uczestników. Moim zdaniem mylnie. Dlatego, ponieważ w ramach 43 Biegu Piastów odbyły się jeszcze oficjalnie dwa biegi dla dzieci: Bieg Zuchów i Bieg Przedszkolaka. Biegi te ukończyło 160 dzielnych maluchów.  W moich  statystykach z tegorocznego  Festiwalu Biegów Narciarskich  odnotowuję skrupulatnie ten fakt nie pomijając żadnego z biegów. Start tych sympatycznych maluchów w tak wielkiej imprezie był dla nich samych i ich rodziców wielkim przeżyciem.  Wielu z nich zapewne spróbuje w przyszłości swoich sił w sporcie wyczynowym. Może w tej niewielkiej grupce dzieciaków ścigających się na Polanie Jakuszyckiej należy już wypatrywać  następców naszych mistrzów - Justyny Kowalczyk czy Józefa Łuszczka.

Udzielenie wsparcia potrzebującym oraz uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości było główną inspiracją i przesłaniem naszego Rajdu. Dzięki tak wspaniałym ludziom uczestniczącym w tej imprezie zebraliśmy 1850 złotych, które zostały przekazane w całości na konto fundacji „Słoneczko” siostrom Weronice i Wiktorii Szynal ze Sosnówki k/Jeleniej Góry.

Wydział Szkolenia Polskiego Związku Narciarskiego wraz z Akademią Trenerską Instytutu Sportu byli organizatorami corocznej konferencji dla nauczycieli W-F, instruktorów i trenerów narciarstwa klasycznego, alpejskiego i snowboardu. Tradycyjnie miejscem konferencji był Centralny Ośrodek Sportu w Szczyrku, który w dniach od 23 do 25 listopada gościł 108 uczestników przybyłych tu z całej Polski na szkolenie i warsztaty trenerskie.

Złote Czekany rozdano już po raz kolejny. W Lądku Zdroju w dniach od 20-23 września odbywał się XXIII Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady. W sobotę odbyła się uroczysta gala wręczenia „Złotych Czekanów” – najważniejszych nagród za dokonania górskie na świecie. Nagroda ta / franc: Piolets d Or / przyznawana jest od  1992 roku.

Kwiatkowski triumfuje w Szczyrku

Michał Kwiatkowski - Team Sky został zwycięzcą czwartego, najdłuższego etapu tegorocznego wyścigu TdP z Jaworzna do Szczyrku o długości 179 km. Po pasjonującej walce na ostatnim  kilometrze kultowego podjazdu do  Orlego Gniazda pokonał ubiegłorocznego zwycięzcę tego etapu i całego wyścigu Belga Dylana Teunsa – BMC. Trzecie miejsce zajął George Bennett z grupy Lotto-Jumbo. Po tym zwycięstwie Michał objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej wyścigu i wszystko wskazuje na to, że utrzyma żółtą koszulkę lidera przez kolejne trzy górskie etapy i dołączy do grona zwycięzców tego wyścigu. Na to kolejne etapowe zwycięstwo  Polaka czekaliśmy aż 3 lata. Ostatnim, który tego dokonał był Michał Białobłocki, wygrywając 8 sierpnia 2015 roku etap jazdy indywidualnej na czas rozgrywany w Krakowie.

Walczyć trzeba do końca! Tadej POGACAR zwycięzcą ostatniego etapu tegorocznego Wyścigu Pokoju. Brawurowa ucieczka na ostatnich kilometrach i ponad minutowa przewaga nad peletonem zapewniła  Słoweńcowi zwycięstwo w klasyfikacji końcowej wyścigu i powywracała do góry nogami dotychczasowe klasyfikacje. Koszulki niestety też zmieniły właścicieli. Ze względu na swój niesamowity przebieg, etap ten zapisze się w historii wyścigu i będzie nauczką dla zwycięzców  poprzednich etapów i liderów poszczególnych klasyfikacji.