Luka Mezgec wygrywa 5 etap TdP w Bielsku. To już jego drugie, etapowe zwycięstwo podczas tegorocznego 76 Tour de Pologne UCI World Tour. Słoweniec reprezentujący team Mitchelton-Scott był również najszybszy na mecie 2 etapu w Katowicach. Po pięciu etapach zajmuje wysokie 3 miejsce w klasyfikacji generalnej wyścigu.

Odszedł wielki talent

Bjorg LAMBRECHT urodził się 2 kwietnia 1997 roku w Gandawie w Belgii. W Insbruku w 2018 roku zdobył srebrny medal Mistrzostw Świata Orlików w wyścigu ze startu wspólnego. Dwa lata wcześniej był srebrnym medalistą mistrzostw Europy. Karierę sportową rozpoczął w roku 2015 od zdobycia tytułu mistrza Belgii. W kategorii juniora i orlika wygrywał wiele wyścigów. Później startując w gronie seniorów, elicie światowego kolarstwa wielokrotnie stawał na podium wyścigów etapowych i znanych klasyków. Jeździł w zawodowej grupie kolarskiej LOTTO SOUDAL. W barwach tej grupy wygrywał klasyfikacje młodzieżowe oraz górskie zawodów kolarskich zaliczanych do kategorii World Tour. W roku 2018 wystartował w Hiszpańskiej Vuelcie, zajmując na  trzech etapach miejsca w pierwszej dziesiątce.

Najtragiczniejszym rozdziałem w historii obozu KL Auschwitz była ewakuacja więźniów.  Wszystkich, którzy jeszcze mogli chodzić formowano pośpiesznie w piesze kolumny i prowadzono na zachód do obozu Gross-Rosen lub w inne miejsca Trzeciej Rzeszy.

Norweg zwycięzcą etapu i wyścigu.

Po raz pierwszy w siedmioletniej edycji reaktywowanego w 2013 roku Wyścigu Pokoju triumfował kolarz z Norwegii. Do tej pory wyścig ten wygrywali reprezentanci: Litwy w 2013 roku, Australii  w 2014, Austrii w 2015, Francji w 2016, Belgii w 2017 i Słowenii w 2018 roku. Do tej pory reprezentantom Polski nie udało się wygrać tego wyścigu w kategorii "Orlika U-23" Największym polskim sukcesem w klasyfikacji końcowej tej imprezy było 3 miejsce Bartosza Warchoła w 2014 roku oraz zwycięstwo etapowe Przemka Kasperkiewicza też w 2014 roku

Popis reprezentantów Belgii - tak w skrócie można powiedzieć o drugim najtrudniejszym etapie tegorocznego wyścigu. Kolarze mieli do przejechanie 149 kilometrów z Krnova na szczyt Mravenecnika / elektrownia Dlouhe Strane /. Meta tego etapu usytuowana była na wysokości 1312 mnpm. To nie wszystko. Kolarze dwukrotnie mieli do pokonania ten piekielny podjazd, dwukrotnie przejeżdżając pętlę po trasie Loucna - Dlouhe Strane – Kouty.

Pierwszy etap o długości 152 kilometrów z Jesenika do Rymarova wygrał po zaciętym finiszu Szwajcar Stefan BISSEGGER przed Holendrem VAN DEN BERG MARIJN i Portugalczykiem Francisco Campos.