Najtragiczniejszym rozdziałem w historii obozu KL Auschwitz była ewakuacja więźniów.  Wszystkich, którzy jeszcze mogli chodzić formowano pośpiesznie w piesze kolumny i prowadzono na zachód do obozu Gross-Rosen lub w inne miejsca Trzeciej Rzeszy.

Norweg zwycięzcą etapu i wyścigu.

Po raz pierwszy w siedmioletniej edycji reaktywowanego w 2013 roku Wyścigu Pokoju triumfował kolarz z Norwegii. Do tej pory wyścig ten wygrywali reprezentanci: Litwy w 2013 roku, Australii  w 2014, Austrii w 2015, Francji w 2016, Belgii w 2017 i Słowenii w 2018 roku. Do tej pory reprezentantom Polski nie udało się wygrać tego wyścigu w kategorii "Orlika U-23" Największym polskim sukcesem w klasyfikacji końcowej tej imprezy było 3 miejsce Bartosza Warchoła w 2014 roku oraz zwycięstwo etapowe Przemka Kasperkiewicza też w 2014 roku

Popis reprezentantów Belgii - tak w skrócie można powiedzieć o drugim najtrudniejszym etapie tegorocznego wyścigu. Kolarze mieli do przejechanie 149 kilometrów z Krnova na szczyt Mravenecnika / elektrownia Dlouhe Strane /. Meta tego etapu usytuowana była na wysokości 1312 mnpm. To nie wszystko. Kolarze dwukrotnie mieli do pokonania ten piekielny podjazd, dwukrotnie przejeżdżając pętlę po trasie Loucna - Dlouhe Strane – Kouty.

Pierwszy etap o długości 152 kilometrów z Jesenika do Rymarova wygrał po zaciętym finiszu Szwajcar Stefan BISSEGGER przed Holendrem VAN DEN BERG MARIJN i Portugalczykiem Francisco Campos.

Dwukilometrowy prolog 7 edycji Wyścigu Pokoju U-23 Grand Prix Priessnitz rozegrany w Krnovie wygrał reprezentant Holandii Nils EEKHOFF w czasie 2,11,94 minuty. Drugie miejsce zajął Anglik Ethan VERNON – 2,14, 1 minuty. Na najniższym stopniu podium stanął Nicolas DALLA VALLE z Włoch – 2,14,40 minuty.

Dziewięć biegów, rekordowa frekwencja….

Bieg Piastów – Festiwal Narciarstwa Biegowego 2019 zgromadził na starcie rekordową liczbę uczestników. Metę siedmiu „festiwalowych” biegów minęło 5 tysięcy 486 biegaczy. Niezliczone relacje medialne, publikacje i statystyki podają właśnie tę liczbę - 5486 uczestników. Moim zdaniem mylnie. Dlatego, ponieważ w ramach 43 Biegu Piastów odbyły się jeszcze oficjalnie dwa biegi dla dzieci: Bieg Zuchów i Bieg Przedszkolaka. Biegi te ukończyło 160 dzielnych maluchów.  W moich  statystykach z tegorocznego  Festiwalu Biegów Narciarskich  odnotowuję skrupulatnie ten fakt nie pomijając żadnego z biegów. Start tych sympatycznych maluchów w tak wielkiej imprezie był dla nich samych i ich rodziców wielkim przeżyciem.  Wielu z nich zapewne spróbuje w przyszłości swoich sił w sporcie wyczynowym. Może w tej niewielkiej grupce dzieciaków ścigających się na Polanie Jakuszyckiej należy już wypatrywać  następców naszych mistrzów - Justyny Kowalczyk czy Józefa Łuszczka.