Już po raz trzeci nasza Agencja Dziennikarska „Sport-Fotopress” uczestniczyła w spotkaniach biznesowych dla branży sportowej.. Do Szczyrku zjechało kilkudziesięciu  wystawców, którzy  w hotelu Orle Gniazdo zaprezentowali na swoich stoiskach ponad 80 renomowanych, światowych marek sportowych.

Sezon narciarski 2018-19 rozpoczęliśmy tradycyjne, naszym klubowym rajdem „Szukamy śniegu – powitanie zimy”. W dniach od 14-16 grudnia w ramach rajdu odbyliśmy 3 wycieczki.

Dzień 11 listopada był dniem, w którym obchodziliśmy setną rocznicę odzyskania niepodległości po 123 latach bycia pod zaborami. Rosja, Prusy i Austria nie uznawały istnienia naszego państwa. Przez ten czas zaborcy z całych sił próbowali nas wynarodowić, poprzez stopniowe narzucanie swojego języka, kultury, sztuki czy religii. Wobec nacisków, prześladowań i  innych działań zaborców tożsamość nasza nie została nigdy wymazana.

Loża Niepodległościowa na Turbaczu

Setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości świętowaliśmy w górach.  Turbacz, w tym szczególnym dniu był miejscem gdzie mogliśmy uczcić naszą narodową rocznicę. To oczywiście nie był  jedyny powód naszej wyprawy w Gorce. Drugim z powodów, który zmotywował nas do odwiedzenia Gorczańskiego Parku Narodowego była  Niepodległościowa Loża Korony Gór Polski.  Nasza trójka, Katarzyna, Elżbieta i Edward  – reprezentująca Team Sport-Fotopress,  zweryfikowała przed Komisją KGP swoje dotychczasowe osiągnięcia i wszyscy  11 listopada staliśmy się Zdobywcami Korony Gór Polski. Później był wspólny przemarsz ze schroniska na Turbacz, gdzie punktualnie w samo południe odbyło się  spotkanie oraz wspólne odśpiewanie hymnu przez przybyłych tu turystów, miejscowych górali oraz zdobywców i klubowiczów Korony Gór Polski. Po powrocie z Turbacza przed schroniskiem odbyła się dalsza część uroczystości. Dziesiątki turystów mogło podziwiać ceremonię pasowania oraz wręczania insygniów kolejnym zdobywcom Korony Gór Polski.

Dzieciństwo

Urodził się 20 września 1921 roku w Salisovie / Salisfeld / - koło Zlatych Hor w Kraju Sudetów w Czechosłowacji. Mała wioska w której dorastał Kurt słynęła z wielkich sadów. To właśnie wśród nich młody Knispel spędzał swoje młodzieńcze lata. Ukończył szkołę mechaniczną. W roku 1938 Sudety stają się częścią Rzeszy Niemieckiej. W związku z tym w wieku 17 lat Kurt stał się obywatelem niemieckim.

Jest to 28 polskich szczytów poszczególnych pasm górskich. W zdecydowanej większości są to najwyższe szczyty tych pasm na które prowadzą oznakowane szlaki turystyczne. Należą do nich w kolejności od wysokości: Rysy, Babia Góra, Śnieżka, Śnieżnik, Tarnica, Turbacz, Radziejowa, Skrzyczne, Mogielica, Wysoka Kopa, Rudawiec, Orlica, Wysoka, Wielka Sowa, Lackowa, Kowadło, Jagodna, Skalnik, Waligóra, Czupel, Szczeliniec Wielki, Lubomir, Biskupia Kopa, Chełmiec, Kłodzka Góra, Skopiec, Ślęża i Łysica.