Spontaniczny pomysł, spontaniczna akcja. Odruch serca.  Pokazaliśmy również, że stać nas pomóc  Weronice i  Wiktorii.

Po otrzymaniu informacji prasowej o charytatywnym biegu, jaki odbył się w Wielką Sobotę 31 marca w Jakuszycach, przyszedł mi do głowy pomysł zorganizowania podobnej akcji u nas. Może już nie biegu ale charytatywnej wycieczki narciarskiej na trasach pobliskiego nam Pradziada. Dlaczego ? Ponieważ przeglądając listy startowe Jakuszyckiej imprezy nie znalazłem na nich ani jednego reprezentanta z Opolszczyzny, województwa tak licznie reprezentowanego zawsze  na Biegu Piastów. To mnie trochę zabolało. Pomyślałem - do licha, przecież my też pomożemy. Wszystkim, którzy zdecydowali by się na dobrowolne wsparcie finansowe sióstr Weroniki  i Wiktorii - wpłatą na fundację „ Słoneczko” zaproponowałem bezpłatny, posezonowy serwis nart produktami firmy Holmenkol, czyli kompleksowe ich  czyszczenie oraz zabezpieczenie ślizgów  parafiną hydrocarbonową. Swoim pomysłem podzieliłem się z Panem Leszkiem Kosiorowskim ze Stowarzyszenia BIEG PIASTÓW. Dzięki jego zainteresowaniu i pomocy Stowarzyszenie przekazało na ten cel pakiety startowe, takie same jakie otrzymywali uczestnicy charytatywnego biegu w Jakuszycach.

Rajd rowerowy zamiast wycieczki narciarskiej

Jeszcze  na tydzień przed zaplanowaną na 14-go  kwietnia wycieczką narciarską na Pradziadzie panowały  idealne warunki śniegowe. Nic nie wskazywało na to, że w ciągu tygodnia gruba, półmetrowa  pokrywa śniegu po prostu spłynie. Nagłe ocieplenie i temperatura w dzień dochodząca do 26 stopni, bezlitośnie zakończyły nam sezon narciarski. Nie było to jednak problemem. Zamiast nart, ochoczo przesiadliśmy się na rowery. Przejechaliśmy tego dnia kilkadziesiąt kilometrów. Wielokrotnie w trakcie wycieczki widzieliśmy wierzchołek Pradziada z jego szpiczastą wieżą, całkowicie wolny już od śniegu.

Wspólna inicjatywa  -  szczytny cel

Naszą inicjatywę poparło czternaście osób. Zebraliśmy w sumie 750 złotych które zostały przekazane bliźniaczkom Weronice i Wiktorii Szynal.  Niekoniecznie wszyscy z nas związani są z narciarstwem biegowym.  Dla niektórych, otrzymany medal był pierwszym medalem „zdobytym” w życiu i zapewne nie ostatnim. Większość z nas należy do PTTK i jesteśmy członkami Klubów Turystyki Narciarskiej. Pierwszymi, którzy dołączyli do naszej charytatywnej akcji byli: Przewodniczący Krajowej Komisji Turystyki Narciarskiej kolega Ryszard Gerszewski z Kościerzyny oraz poprzedni jej przewodniczący Edmund Brzozowski z Bielska Białej. Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim darczyńcom mając nadzieję, że ich narty po gruntownym serwisowaniu w nadchodzącym sezonie będą jeździły znacznie szybciej niż w tym, minionym. Sadzę, że jeszcze nie raz będziemy mogli udzielić naszego skromnego wsparcia wszystkim tym, którzy go niezwłocznie potrzebują.

 Pomogliśmy:

 1. Katarzyna Gwiazdoń - PTTK Prudnik - KTN Prudnik
 2. Joanna Gapińska -  PTTK Prudnik  KTN - Prudnik
 3. Leszek Gapiński -  PTTK Prudnik  KTN - Prudnik
 4. Bogumiła Badocha - Głuchołazy
 5. Barbara Sroka -  Głuchołazy
 6. Elżbieta Łukaszewska -  Konradów
 7. Henryk Łukaszewski -  Konradów
 8. Janusz Paliga -  Konradów
 9. Mieczysław Kaczmarczyk - Głuchołazy
 10.  Ryszard Gerszewski  -  KK Turystyki Narciarskiej  -  Kościerzyna
 11. Edmund Brzozowski  -  Bielsko Biała
 12.  Katarzyna Świeca  -  PTTK Prudnik  - Team Sport-Fotopress
 13.  Elżbieta Świeca  -  PTTK Prudnik  - Team Sport-Fotopress
 14.  Edward Świeca  -  PTTK Prudnik  -  Team Sport-Fotopress 

Fundacja  „Słoneczko”
Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Słoneczko”
ul. Stawnicza 33A
77-400 Złotów
Nr konta 89 8944  0003  0000  2088  2000  0010
z dopiskiem – „ darowizna na leczenie Weroniki i Wiktorii Szynal 72/S

Przekaż  -  1%  podatku
KRS  0000  18  64  34
Cel  -  Wiktoria i Weronika Szynal  72/S