Zawod Miru U23 – Grand Prix Priessnitz Spa 2017

UCI Under 23 Nations Cup 2017

W dniach 1-4 czerwca 2017 roku wystartuje już po raz piąty reaktywowany w 2013 roku Wyścigu Pokoju. Odbywa się on corocznie w Czechach. Dyrektorem tej imprezy jest Jan Svorada, wybitny czeski kolarz, zwycięzca tej imprezy w 1994 roku. Po słynnym Tour De L Avenir, Wyścig Pokoju jest największą imprezą tej rangi na świecie. Tegoroczny wyścig rozpoczyna się 1 czerwca w Krnovie, dwukilometrowym prologiem. Kolejne etapy rozgrywane będą już tak jak w poprzednich latach. Pierwszy z nich, o długości 133 km rozegrany zostanie na trasie z Jesenika do Rymarova. Drugi etap typowo górski z Krnova na Szczyt Mravenecnika /1353 m npm / o długości 151 km, zapewne wyłoni tradycyjnie już zwycięzcę całego wyścigu. Ostatni, najdłuższy - 160 kilometrowy etap rozegrany zostanie na trasie Jesenik- Jesenik z metą na Priessnitzu.

Starty reprezentantów Polski

Dotychczas największy sukces odnotowali nasi kadrowicze w 2014 roku. Bartosz Warchoł zajął 3 miejsce w klasyfikacji generalnej. Kapitalnym zwycięstwem na pierwszym etapie w Rymarovie popisał się Przemek Kasperkiewicz. Na kolejne podium, ale tylko etapowe czekaliśmy do 2016 roku, kiedy to także na rynku w Rymarovie, na 3 miejscu finiszował Michał Paluta. I to niestety wszystkie  osiągnięcia naszych młodzieżowców na trasie tego wyścigu.

David Gaudu - początek kariery

Ubiegłoroczny triumfator Wyścigu Pokoju - Francuz David Gaudu wygrał także w 2016 roku wyścig Tour De L Avenir. Od tego sezonu jest już reprezentantem francuskiej, zawodowej grupy worldtourowej FDJ. Jego obiecujące, tegoroczne starty w klasykach wróżą mu niezłą przyszłość w zawodowym peletonie.

W tegorocznym Wyścigu Pokoju wystartują 22 ekipy z Czech, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Holandii, Włoch, USA, Luksemburga, Francji, Hiszpanii, Słowenii, Norwegii, Szwajcarii, Danii, Rosji, Ukrainy, Kazachstanu, Szwecji, Japonii, Portugalii, Austrii, Belgii i Polski. Nasza narodowa ekipa wystąpi w składzie: Piotr Brożyna, Piotr Konwa, Kamil Małecki, Michał Paluta, Artur Sowiński i Gracjan Szeląg. Trenerem reprezentacji jest Marek Leśniewski.