Już po raz 56 odbędzie się w Ostravie mityng lekkoatletyczny Zlata Tretra zaliczany do cyklu IAAF World Challenge - Ostrava Golden Spike. Na stadionie Miejskim w Vitkovicach zobaczymy gwiazdy światowej lekkiej atletyki. Tak, to nie przesada. Wystarczy wymienić siedem nazwisk, tzw. multimedalistów – Mo Farah, David Rudisha, Van Niekerk Sa Vracia, Thomas Rohler, Christian Taylor oraz polscy młociarze  Anita Włodarczyk i Paweł Fajdek - to zdobywcy aż 42 tylko złotych medali olimpijskich, medali mistrzostw świata oraz mistrzostw swoich kontynentów. 

Program mityngu

Panie rywalizować będą w biegach na dystansie 200m, 1500m, 100m ppł oraz w skoku o tyczce i rzucie młotem.

Panowie wystartują w biegach na dystansach: 100m, 300m, 1000m, 110m ppł, w biegu na dystansie 3000m z przeszkodami oraz w konkurencjach technicznych: w skoku wzwyż, pchnięciu kulą, rzucie oszczepem, rzucie młotem i trójskoku.

Zapowiedź bicia rekordów świata

Zawsze kiedy w Ostravie rozgrywane są biegi na nietypowych dystansach to oczywiście jest to zapowiedzią próby ustanowienia nowych rekordów świata. Tak jest i tym razem. Dwóch mistrzów olimpijskich z Rio,  Van Niekerk Sa Vracia z RPA w biegu na 400 m, oraz  Kenijczyk David Rudisha mistrz olimpijski w biegu na dystansie 800 m, podejmą próby ustanowienia nowych rekordów świata. Pierwszy z nich będzie się starał poprawić rekord Michaela Johnsona z USA /30,85 s/w biegu na 300 m, ustanowiony w roku 2000. Pamiętam jak w 2010 roku taka próba nie powiodła się Usajnowi Boltowi. Z powodu gwałtownej ulewy jaka przeszła nad stadionem w Vitkovicach, Jamajczyk osiągnął wspaniały czas 30,97 s,  ale niestety do rekordu zabrakło /13/100 sekundy/.  Rudisha natomiast wystartuje po raz pierwszy na dystansie 1000 m i też zapowiada poprawienie obecnego rekordu świata swego rodaka Noaha Ngeny z roku 1999, który wynosi 2.11.96.  My trzymamy kciuki za naszą nieobliczalną Anitę, jej młot zawsze w każdym konkursie i w każdym rzucie, może poszybować bardzo daleko poza nieosiągalną do tej pory granicę 83 metrów.