Rowerowy Bieg Piastów – jest młodszym bratem słynnego biegu zimowego i sześcioletniego już biegu letniego.  Na trasy tych zwodów rowerowych  rozegranych 29 września 2018 roku  wyruszy prawie trzy razy więcej uczestników  niż w debiucie tej imprezy rowerowej rozegranej w roku 2015. Zawodnicy ścigać się będą w przepięknej jesiennej scenerii Gór Izerskich na trzech dystansach - 18 km (MINI), 41 km (MEGA) i 54 km (GIGA).

Rowerowy Bieg Piastów to jedna z trzech imprez organizowanych co roku przez Stowarzyszenie Bieg Piastów. Najważniejszą i najstarszą z nich jest oczywiście Bieg Piastów w narciarstwie biegowym, organizowany od 1976 roku, który należy do najsłynniejszego cyklu biegów długodystansowych Worldloppet Ski Federation – organizacji zrzeszającej 20 największych biegów narciarskich świata. Od roku 2013 organizowany jest Letni Bieg Piastów rozgrywany w długodystansowych biegach górskich rozgrywany na kilku dystansach.

Zawodnicy / narciarze, biegacze i rowerzyści/,  którzy ukończą w danym roku Bieg Piastów na nartach, biegiem i na rowerze, wygrywają Wielkiego Jakuszyckiego Szlema, nagrody w formie specjalnej statuetki, która będzie ukoronowaniem całego roku zawodów organizowanych przez Stowarzyszenie Bieg Piastów.