XVIII memoriałowy bieg narciarski odbędzie się na trasach narciarstwa biegowego w Opawie. Zawody te są jednocześnie znakomitą promocją tras i szlaków narciarstwa biegowego istniejących w malowniczych zakątkach gminy Lubawka. Już dwukrotnie nasz Team Sport-Fotopress uczestniczył z powodzeniem w tych zawodach, zajmując czołowe miejsca w klasyfikacji kobiet, wygrywając jednocześnie klasyfikację Mistrzostw Polski Amatorów PZN.

Komunikat organizacyjny

Zawody memoriałowe zostaną rozegrane 9 lutego w Opawie k/Lubawki. Zawody rozpoczynają się od biegów dzieci. Start pierwszego z nich zaplanowano na godz. 11.oo. W zależności od wieku uczestników będą to dystanse o długości: 100 m, 1 km, 2 km, 3 km i 5 kilometrów. Bieg główny odbędzie się na dystansie 9 km stylem dowolnym ze startu wspólnego. Prawo startu mają zawodnicy z licencją PZN oraz amatorzy niezrzeszeni w klubach sportowych. Opłata startowa wynosi tylko 10 zł i nie jest pobierana od dzieci. Do biegów można zgłosić się drogą elektroniczną – https://pomiarczasu.com/bodzek/ lub na miejscu w dniu zawodów.

Zwycięzcy poszczególnych biegów, kategorii wiekowych i klasyfikacji rodzinnej otrzymają nagrody rzeczowe oraz dyplomy.

Skocznia narciarska w Lubawce

Memoriał Staszka Bodzka organizowany jest już po raz osiemnasty. Zawody te znane są w całej Polsce. Jednak patrząc z nieco innej perspektywy na sporty zimowe w Lubawce to warto dopowiedzieć, że nie samymi biegami narciarskimi Lubawka żyje. Nie wszyscy wiedzą, że w Lubawce  jest również skocznia narciarska mająca już 95 lat. Tak, to nie żart. Wybudowana została specjalnie dla skoczków przygotowujących się do igrzysk olimpijskich w Garmisch-Partenkirchen w 1936 roku. Pierwszy międzynarodowy konkurs skoków rozegrany został na niej w roku 1926. Wygrał go Norweg Blom Zeth, który skoczył 39,5 metra, ustanawiając jej pierwszy rekord. Na tej skoczni  skakał  trzykrotny mistrz olimpijski Kamil Stoch oraz jego koledzy z kadry, Maciek Kot, Klimek Murańka, Janek Ziobro i Jakub Kot, który wraz z reprezentantem Czech-Antoninem Hajkiem są rekordzistami tego obiektu. Skoczyli po 96 metrów. Na tej skoczni skakał również Stanisław Marusarz.  W lutym 2016 roku po jej przebudowie uroczystego otwarcia nowego obiektu dokonał mistrz olimpijski z Saporro Wojciech Fortuna. Obecnie skocznia ma rozmiar HS-94 o punkcie konstrukcyjnym K-85.